Friday, April 15, 2011

Frozen Pizza - BORING!

Yet another Friday in Lent where we will not be eating meat. We have some friends coming to visit and stay the night. I can't wait - we haven't visited with the Werners since New Year's Day!  For their family of 5 and us, we will have three frozen pizzas that I picked up at 4 for $10 minus $2 in coupons.  We will use three pizzas for a total of $6. Plus I am putting together some garlic bread $1.99 for bread, $0.25 for butter (what is going on with the cost of butter anyway!?!), and $0.05 for the garlic powder; and we will also have some mozzerella sticks that I had in the freezer for $3.99.  So this is a pretty expensive meal at $12.28, but I'm not going to count it against us since we are entertaining another family too! :)

Cornflake Chicken

I got a great deal on cornflakes a couple of weeks ago, so you will see lots of meals incorporating them. :) 

2.5 pounds BS Chicken Breasts $4.98
1/3 box cornflakes $0.14
Wishbone ranch dressing spray, about 20 pumps $0.10

Crumble cornflakes.
Spray chicken with ranch dressing spray. Dip chicken in crumbled cornflakes.
Place on pan and cook at 375 degrees for 30 minutes (until cooked through).

We also had a box of scalloped potatoes ($0.89) on Wednesday, and rice Thursday and again on Saturday($0.98).
Peas & Carrots frozen veggies $0.99

Total cost - $8.08.  We ate/are eating this for three days making the total per day $2.69!

Zoe is starting to eat more veggies and fruits and before I know it, I'll be including her in my meal planning (although it will be quite a while before I'm making extra for her:)).

Monday, April 11, 2011

Honey BBQ Chicken

We had a busy day on Sunday so I needed something quick and easy.  We had Market Day Honey BBQ chicken in the freezer.  There is enough for about 2.5 meals and I paid $7.79 for the chicken.  We also had frozen mixed vegetables for $0.89 and leftover cream of potato soup.  Total cost per day $3.47. (Sunday and Tuesday)

Monday we went to Chili's for dinner - yummy! It was nice to not have to worry about cooking or dishes. We used to go out to eat 2-4 times a week, and now we hardly ever do. It was certainly a nice treat. We ordered Casey a grilled cheese, which he proceeded to dip in Jeff's ranch dressing - yuck! 

Friday Night - No Meat

We don't eat meat on Fridays during Lent. This week we had pancakes, eggs, and cream of potato soup.  Casey loves soup, and so do Jeff and I, so I make a lot of soup. I love to make a pot on Sunday for the entire week.  Also, soup is a great way to stretch the budget and eat healthy!

Pancakes - Hungry Jack Complete, 1/3 of box - $0.67
6 eggs - $0.45

Cream of Potato Soup (this recipe is SUPER yummy)
4 c. potatoes, peeled and diced - $1.24
4 c. chicken broth - $0.25 (I used chicken bouillion cubes, dissolved in hot water)
1 small onion, diced - $0.33
1/2 tsp seasoning salt - $0.01
1/4 tsp ground red pepper - $0.03
1/4 tsp white pepper - $0.05
8 oz. cream cheese - $1.39

Combine potato, onion, broth and spices.
Boil on medium heat until potatoes are tender.
Smash some of the potatoes to release their starch.
Reduce to low heat.
Add cream cheese.
Heat on low until cream cheese is melted.
Enjoy.

Total cost of the meal - $4.42

Saturday we had our last chicken cacciatore.

Tuesday, April 5, 2011

Chicken Cacciatore

This is my first attempt, and I made a big batch - enough for us to eat for three meals.  I'll probably also make a cream of potato soup tomorrow if we came in under the $5.

Chicken Cacciatore
9 chicken thighs (3.52 pounds, at 99 cents/pound) - $3.49
olive oil - $0.05
flour - $0.10
salt and pepper - $0.01
2 onions - $0.83
2 green peppers - $1.58
1 red peppers - $1.32
Oregano (maybe a tsp) - $0.05
8 oz. mushrooms - $1.39
2 - 28 oz. cans diced tomatoes - $1.38
1 lg. can tomato sauce - $0.49
1/2 bottle dry white wine - $3.49
1 pound Pasta - $0.89

Season flour with salt and pepper.
Dredge the chicken in seasoned flour.
Brown chicken in olive oil, about five minutes on each side over medium heat.
Remove chicken and set aside.
Dice onions and peppers. Saute in chicken juices until onion is tender, about five minutes.
Add wine and leave on heat until reduced by 1/2.
Add tomatoes, tomato sauce, and oregano.
Add chicken back into pot.
Simmer until chicken is cooked through. The time will vary depending on how high your heat is and how thick your chicken is. Mine simmered about 30 minutes.
Remove chicken from sauce. Let sauce thicken. If needed, leave sauce on heat to reduce.
Serve over pasta or rice.

Total cost - $14.53; $4.84 per day

I'm definitely happy with my first official meal under $5! :)

Boiling Down My Grocery Bill

Welcome! I have recently been falling back in love with my kitchen - both in the meals I make and the in the money I save while making them! My goal is to save as much money as possible, and to feed my family for $5 a meal. We do have expensive tastes, and the days of steaks and lobster tails that sometimes occur are not going to go away. The $5 a meal is just a guide, a goal for most nights. In full disclosure, I do clip coupons and stockpile, so the prices you see for many common items is less than what it would be if you just walked into Jewel and bought it on any given Sunday. 

So who is my family. I've been married to my wonderful husband Jeff going on ten years this June! We have two wonderful children - Casey and Zoe.  Casey is just under two.  Now if you say that he doesn't count as an eater in my family because he's less than two and can't possibly eat that much, he actually eats more than I do very regularly. That kid eats like a horse!  My precious Zoe is just about 6 months, and doesn't eat with the family meals just yet.

I hope you enjoy my posts.  The blog won't be completely about food and cooking, but that will be my main focus.